Rubrika: Lidi, co mám skutečně ráda

Výtvarnice Zdeňka Krejčová

Se Zdeňkou na veletrhu Svět knihy v roce 2014

Dohromady nás svedla náhoda. Když jsem poprvé odnesla rukopis do Albatrosu, redaktoři usoudili, že se k němu budou nejlépe hodit ilustrace právě Zdeňky. Byla jsem potěšená, obrázky Zdeňky Krejčové jsem dobře znala. Moje děti měly nad postelemi její reprodukce z jednoho dětského kalendáře. První knížka Rošťák Oliver psaná mému synkovi vyšla v roce 2003. Je to tedy neuvěřitelných 20 let. Byla jsem tehdy roztěkaná máma samoživitelka, tři děti se uměly navyvádět! Lítala jsem od čerta k ďáblu, abych si přivydělala – a psaní knížek mi přišlo jako dobrý bonus k mé práci v prodejně s výpočetní technikou.

Možná máte stejně mylné představy jako jsem měla tehdy já: a sice že budu ilustrátorům kibicovat do jejich řemesla, radit, co mají kreslit a jak vybarvit – omyl je pravdou. Rukopisy ilustrátorům ve většině případů zasílají redaktoři sami a spisovatel pokorně čeká, co z toho bude. Jistě jsou spisovatelé, kteří si to nenechají líbit a ilustrátory lapí sami. Já jsem usoudila, že výtvarný talent nemám a nechám si poradit.

Zdeňka patří ke staré gardě ilustrátorů, kteří mají skutečně výtvarné vzdělání. Jako akademická malířka umí nakreslit jak figurky k dětské knížce, tak obrazy, které potěší dospělé oko.

Podobných snových ilustrací má Zdeňka plný byt

Má za sebou zajímavé životní peripetie. Vyzpovídala jsem ji v domnění, že sem zveřejním rozhovor. Jenže… něco je natolik osobní a kuriosní, že by asi nebylo úplně dobré zveřejňovat to mým prostřednictvím. Jednoduše: Zdeňka je vážně milá, nemá žádné hvězdné manýry, přestože by si je jistě zasloužila. V dětství prožila dva roky v jisté exotické zemi, kde její tatínek stavěl přehradu. Na tu dobu stále s láskou vzpomíná, považte, že mívala opičku! a tamní scenérie a motivy dle mě stále pronikají i do Zdenčina díla.

V jejím pražském bytečku se to Aladiny jen hemží

Přestože ji profesoři na UMPRUM varovali, aby se nevdávala za spolužáka, neposlechla je. Manželství podle proroctví nevydrželo, zanechalo ve Zdenčině jemné duši šrámy, ale přesto o svém bývalém muži mluví hezky a s úsměvem. Její manžel je uznávaný umělec, jehož obrazy ale mě, jako obyčejného diváka, upřímně děsí. Jsou to takové temné čmáranice, které dle mě zobrazují jeho temné nitro. To říkám s nadsázkou, toho člověka osobně neznám. Nakonec není čeho litovat. Má s ním dva dospělé kreativní syny a hromadu vnoučat, z nichž jedno se intenzivně věnuje kreslení.

Na jednoho člověka, který jí byl pět let partnerem, vzpomíná s neuvěřitelnou něhou a láskou. Byl to jistý slovenský hudebník a dlužno podotknout, kdyby nezemřel, jsou spolu šťastní dodnes!

V průběhu let vzniklo pokračování Rošťáka Olivera a na světě jsou knihy v edici Druhé a Třetí čtení: Rošťák Oliver a Marica čarodějka a Rošťák Oliver a korále pro mořskou vílu.

Jsem ráda, že se Zdeňkou nás dnes spojuje přátelství. Vlastně jsem jednou v nouzi usoudila, že je to přesně ten člověk, kterému můžu zavolat, když je mi úzko, vyklopit mu kdejakou bolístku, vnutit se k večeři a k noclehu. Zdeňka je prostě hodný člověk. A ještě ke všemu umí skutečně malovat!

skici k naší nově připravované knize
Nová kniha Panenky z ku-ku-kuřice by nám měla vyjít napřesrok. Tedy v květnu 2024.