Klikni na obrázek pro zvětšení

               

 

Jak jsem dopsala Vinnetoua!

Když jsem byla malá - tak desetiletá? - milovala jsem rudého náčelníka Indiánů Vinnetoua natolik, že jsem se nedokázala vyrovnat s jeho smrtí, a slavnou mayovku jsem upravila:

cituji Karla Maye, 3. díl Vinnetoua, str. 233:

Vinnetouův rukopis jsem poznal na první pohled: bylo to jeho úhledné pečlivé písmo, podobající se písmu inteligentního mladého chlapce s málo vypsanou rukou. Písmenka vypadala, jako by je kreslil malíř, jedno jako druhé, jistě psal ty řádky ještě pečlivěji a pozorněji, než jsem ho viděl psávat poznámky, když jsem mu něco vysvětloval nebo když jsem ho učil něčemu z věd bledých tváří. Oči se mi zalily slzami, hned když jsem si přečetl první věty:

Můj milý, milý bratře!

Ty žiješ a Vinnetou, který tě miloval, je mrtev. Ale jeho srdce je stále s tebou. Držíš je teď v ruce, protože k Tobě mluví právě z těchto řádků. Naslouchej mu!...

v téhle chvíli jsem už slzela a rozhodla jsem se, že to tak nenechám... vzala jsem blok, do kterého jsem si čmárala úkoly nanečisto a napsala jsem toto:

Můj milý, milý bratře Šarlí! Vinnetou žije! Tak ti musím, můj milý, milý bratře Šarlí říci. Ten večer ho Sam Hawkens přiměl k životu. Kulka mi prolétla plícemi, ale jsem zachráněn. Vinnetou Tě proto velmi prosí, abys ho navštívil. Nalezneš mě v pueblu u řeky Rio Pecos. O to tě velmi Tvůj rudý bratr, který tě velice miluje.

Přijeď Šarlí, prosímtě přijeď.

Tvůj bratr Vinnetou

Sam Hawkens mi tuto zprávu předával velmi důležitě. Když jsem dočetl svět se se mnou zatočil samou radostí. Objímal jsem Sama a radostí nevěděl co dělat. Samozřejmě, že jsem se rozhodl ihned vyjet. Vědomí, že můj Vinnetou je naživu mi nedávala spát. Sam se na mě po očku koukal a chichotal se: "hihihihi, sir, vás člověk nepoznává. Když jsem vás před týdnem opustil, vypadal jste na umření. A teďko ho rajtujete jako vyplašená kobyla! Hihihi... Kde se to ve vás bere?"

Ach Same! Kdybys nepovídal. Sám na tobě vidím, jak jsi rád. Poklepal jsem Samovi na rameno: "Same, co bych měl dělat jiného než se radovat?"

Will Parker a Dick Stone mi přizvukovali: "Dejte už pokoj Same, a radši vyprávějte Old Shatterhandovi, jak to vše bylo."

Sam se teda uklidnil a přelétl mě pohledem: "Co takovému greenhornovi mám vykládat, jak se choval zkušený westman? No, ale ať se poučí."

Nechal jsem tuto urážku beze slova a usadil se k ohni. Sam udělal totéž a začal vykládat? "Vážený sir, zatímco vy jste se zběsile hnal za těmi Ogally a těmi přepadači vlaků, celou tu dobu jsem držel Vinnetoua na klíně."

Tady jsem dobře poznal, jak se Samovi zatřásl hlas, a jak to nechce dát najevo. Dělal jsem jako by nic a poslouchal dál. Sam pokračoval: "Co vám mám povídat, sir, už jsem myslel, že se klidně probíhá po věčných lovištích, když tu sebou nepatrně hnul. Říkám vám, že kdybych ho tak bedlivě nepozoroval, ani bych to nevěděl. Začal jsem mu hledat puls. Byl skoro neznatelný. Sir, já vám byl tak rád, že jsem ho alespoň nahmatal! Ti lidé si hnedka všimni mého vzrušení. Ani jsem jim nemusel říkat, o co jde. Sami začali trhat košile na obvazy. Opatrně jsem tady s Dickem a Willem ovázali Vinnetoua. Všude byla samá krev, musel být velice slabý. Když jste se nevracel, velice pomalu jsme ho dopravili do puebla na řece Rio Pecos. Sir, to byla cesta, takovou jsem ještě nezažil."

Samův hlas přeskakoval, nedokázal zakrýt dojetí. V záblesku ohně jsem si všiml, že má mokrý obličej. Slzy?! Sam asi můj zpytavý pohled uviděl, protože si rychle přetřel obličej šosem svého loveckého, bohatě záplatovaného kabátu a pokračoval:

"Tam jsme provedli takzvanou transfuzi krve, jestli víte, co to znamená. Obětoval se nějaký mladý Indián Karu-mawa, Letící šíp. To víte, nejsem odborník, krev šla z žíly do žíly, ale povedlo se. V pueblu zprvu nevěřili, že Vinnetoua zachráním...

 

a tak jsem Vinnetoua nenechala zemřít, v mých představách se stále na koni probíhá prérií, vlasy černé jak uhel mu vlají...! Zůstane žít navěky, stejně jako malá Petruška Šatoplechová, která by si nikdy netroufla prohlásit, že se stane spisovatelkou Petrou Braunovou...:)

 

 

zpět na úvodní stránku