zpět na úvodní stránku

 

2015

         

         

2014

2013

1910

2012

 

Projekt

ŠKOLA JOSEFA KOŽÍŠKA v Měčíně

 

 

Dům č. p. 21 v Měčíně, okres Klatovy, má bohatou a zajímavou historii. Byl postavený v roce 1822 hrabětem Františkem Josefem z Vrtby, potomkem Jana Josefa z Vrtby, který byl v roce 1712 nejvyšším purkrabím v Praze. Ve svém paláci na Malé Straně nechal vybudovat jednu z nejznámějších pražských zahrad, známou dnes pod názvem Vrtbovská zahrada.

Dům byl postaven jako panská škola a ještě dodnes je ozdobený krásným erbem pánů z Vrtby.

Jedním z nejznámějších pedagogů, který ve škole působil, byl Josef Kožíšek. Autor čítanky Poupata, z níž se do podvědomí Čechů dostaly zejména populární věty Ema mele maso či Máma má mísu. Kožíškovu básničku Polámal se mraveneček zná dnes téměř každý, je náramné, že tyto jednoduché verše si děti recitují sto let.

Měčínská škola je Kožíškovo první působiště, nastoupil sem hned po absolvování Ústavu ke vzdělávání učitelů v roce 1881. Na Měčín vzpomíná ve Věstníku učitelském (kliknutím na název se zobrazí dobový text)

Budova školy sloužila svému účelu do roku 1914, kdy – kvůli rostoucímu počtu žáků – byla postavena škola nová. Budova č. p. 21 byla posléze využívána jako spořitelna, pošta, měl tu ordinaci lékař, později zde byla zřízena ubytovna.

Nutno říct, že se k domu jeho poslední majitel nechoval s úctou. K domu byla bez povolení přistavěna garáž a kotelna, nádherné klenby byly brutálně prošpikované železnými trubkami (kotelna vytápěla i dům na protější straně ulice). V domě přibylo mnoho příček, které rozbily prostory na malé tmavé místnosti, původní špaletová osmi tabulková okna nahradily velké skleněné tabule. Hnijící podlahy byly záplatované novým a novým linoleem.

Nájemníci dům postupně zanesli odpadky a celkově zdevastovali. V roce 2012 jsem dům zakoupila (až dodatečně zjistila, že je památkově chráněný) a rozhodla jsem se mu vrátit původní krásu a účel. Dům je situovaný na ideálním místě, v centru obce, prakticky na návsi, vedle fary a kostela.

Mám v Měčíně kořeny, narodil se zde můj děda i moje maminka, mám tu pohřbeného otce a jako malá holka jsem tu trávila téměř všechny prázdniny. Chci se do Měčína přestěhovat a usadit se zde natrvalo.

Mým cílem je vytvořit v domě kulturní stánek s bohatým celoročním programem, otevřeným nejen obyvatelům Měčína a okolí, ale i návštěvníkům z celé republiky. Jako spisovatelka umím zorganizovat literární semináře, autorská čtení, ale i koncerty, divadelní představení či výstavy. Vzhledem k příjemnému okolí bych chtěla poskytovat možnost přenocování turistům i cykloturistům v jednoduchém ubytovacím prostoru zřízeném ve stodole, která ke škole přísluší.

Hlavní představou je ovšem „dobová škola v přírodě“. Hodlám děti i učitele, kteří se takové akce zúčastní, vrátit kompletně do minulosti. Týden žít bez mobilu, televize, dokonce bez elektřiny vůbec. Jíst dobová jídla, nosit dobové oblečení, všímat si přírody a sám sebe.

Myslím, že dítě, které bude – tak jako kdysi – nosit vodu z pumpy, chodit pro dříví, jíst bramborové placky pečené na kamnech, hrát špačka či kroutit písmena křídou na břidlicovou tabulku, bude nesmírně obohacené. Projekt bude vypilovaný do nejmenších detailů. Jsme připraveni dětem nechat ušít oblečení podle dobové fotografie z roku 1890. Věřím, že zájemce o takový „adrenalin“ nebudu hledat dlouho.

Dům potřebuje celkovou rekonstrukci, kterou jsme zahájili v létě 2012. Díky přátelům, kteří do Měčína přijíždějí a nezištně se vrhají do práce, se nám daří postupovat podle plánu.

DĚKUJI ZA POCHOPENÍ A VELKOU PODPORU MĚSTSKÉ RADĚ MĚČÍNA, KULTURNÍ KOMISI MĚČÍNA, ODBORU PAMÁTKOVÉ PÉČE KLATOVY A PLZEŇ, JZD MĚČÍN A VŠEM OBYVATELŮM MĚČÍNA A OKOLÍ.

 

Petra Braunová

Fotogalerie:

(Foto převážně Jan Tatar)

                                                                                                                                                        

 

zpět na úvodní stránku